DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Çevresel faktörleri değiştiremiyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı şey bu ortama uyum sağlamaktır. Böylece elenmekten kurtulursunuz ve varlığınızı devam ettirirsiniz. Dijitalleşme artık günümüz dünyasında var olabilmek için gereklilik. Peki nedir bu Dijital Dönüşüm?

5 sene önce Dijital Dönüşüme basit bir örnek vermek isteseydim; diyelim bir şirketiniz var ve tüm iş emirlerini A4 kağıt üzerine yazıp tek tek tüm çalışanlara ve yöneticilere imzalatıp karton klasörlerde arşivliyorsunuz. Dijitalleşerek, bu işlemi kağıt harcamadan, zaman kazanarak ve hatta mekandan ve zamandan bağımsız bir şekilde yapabilirsiniz. Özetle dijitalleşme sayesinde daha verimli çalışma ortamına evrilmiş olursunuz. Ama kağıtta tutmaya devam etmek istiyorsanız verimsiz de olsa öyle yapmaya devam edebilirsiniz.

2022 yılında Dijital Dönüşüme örnek vermem gerekirse; bir şirketiniz var ya da bireysel olarak (Doktor, Psikolog, Avukat, Yazılım Geliştirici, Tasarımcı, Diş Hekimi, Eğitmen vb.) çalışıyorsunuz. Yeni müşteriler bulmak, mevcut müşterilerinizi memnun etmek ve mutlaka zamanınızı verimli kullanmak zorundasınız. Bunun yanında iş-hayat dengenizi de belirli bir seviyede sağlamalısınız ki para kazandığını her ne ise onu üst seviyede yapmaya devam edebilesiniz.

Yukarıda çok fazla ‘zorundasınız’ kelimesini kullandım. Rahatsız edici olabilir farkındayım ancak tam olarak durum bu. Dünya genelinde yaşanan ekonomik değişimler, aynı zamanda pandeminin getirdiği sosyal değişimler artık bize az iş fırsatı sunmakla birlikte, bunun sonucunda da rekabeti oldukça arttırmış durumda.

Böyle bir ortamda eğer kendiniz veya şirketiniz için dijitalleşme sürecinizi doğru şekilde kurgularsanız çok daha az bir eforla rakiplerinizden bir adım önde konumlanabilirsiniz. En önemlisi de “Gerektiği kadar çalışarak” kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırabilirsiniz.

Bu anlamda dijitalleşme yolculuğunuzda, sizinle beraber yürüyen bir yol arkadaşı ararsanız, kurumsal dijital dönüşüm danışmanlığı ve bireysel dijital dönüşüm danışmanlığı hizmetlerimden yararlanabilirsiniz.